null Kvetoucí rojovník bahenní - naučná stezka Červené blato

AOPK ČR, Správa CHKO Třeboňsko

Kvetoucí rojovník bahenní - naučná stezka Červené blato

25. 5. 2022

V červnu Vás naučná stezka Červené blato zavede po dřevěném povalovém chodníčku ke kobercům bílých květů rojovníku bahenního a suchopýru pochvatého.

Naučná stezka Červené blato je lehká pěší trasa o délce 4 km. Z parkoviště u penzionu Červené blato se na stezku dostanete po zelené turistické značce. Dřevěné chodníky jsou poměrně úzké, proto je stezka určena pouze pro pěší, nelze tudy jet na kole, ani s kočárkem.

Rojovník bahenní (Rhododendron tomentosum, syn. Ledum palustre) je stálezelený keř z čeledi vřesovcovitých, z rodu rojovník. Je zapsaný v červeném seznamu rostlin jako ohrožený druh

Suchopýr pochvatý (Eriophorum vaginatum) je rostlina z čeledí šáchorovité. Je charakteristickou rostlinou vrchovišť a přispívá svými vláknitě se třepícími pochvami k tvorbě rašeliny. Dlouhé okvětní chlupy všech suchopýrů zůstávají přisedlé na plodu i po dozrání a vytvářejí tak létací, případně plovací aparát k lepšímu rozšiřování semen vzduchem a vodou

Na zastávkách jsou odpočívadla a jedno zastřešené posezení. Na trase nejsou instalovány odpadkové koše, své odpadky si prosím odnášejte.

Podrobnější informace naleznete v mapové aplikaci:  Stezky v CHKO Třeboňsko.

rojovník bahenní

Rojovník bahenní, foto RNDr. Jan Ševčík
Rojovník bahenní, foto RNDr. Jan Ševčík
Suchopýr pochvatý, foto RNDr. Jan Ševčík