Chci získat stanovisko pro jiný správní orgán - Broumovsko
Potřebuji vyřídit
Chci získat stanovisko pro jiný správní orgán (např. vodoprávní úřady, orgán státní myslivosti apod.)
Pro řadu činností povolovaných dle jiných předpisů, budete v rámci povolovacího řízení potřebovat tzv. závazné stanovisko. Jde o závazný podklad orgánu ochrany přírody pro řízení vedená u jiných orgánů (např. stavební úřad, orgán státní správy lesů, orgán státní správy myslivosti, vodoprávní úřad), ve kterých mohou být dotčený zájmy ochrany přírody a krajiny.
Zákon č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, v platném znění (dále jen „ZOPK“), stanoví ve vztahu k působnosti Agentury tato nejběžnější závazná stanoviska:
Závazné stanovisko k zásahu do významného krajinného prvku – § 4 odst. 2 ZOPK – významný krajinný prvek jako ekologicky, geomorfologicky nebo esteticky hodnotná část krajiny utváří její typický vzhled nebo přispívá k udržení její stability. Významnými krajinnými prvky jsou lesy, rašeliniště, vodní toky, rybníky, jezera, údolní nivy. Dále jsou jimi jiné části krajiny, které zaregistruje orgán ochrany přírody. V územích v působnosti Agentury budete však toto závazné stanovisko potřebovat pouze v případech, kdy není VKP dostatečně chráněn již existencí zvláště chráněného území.
Závazné stanovisko k vybraným lesnickým činnostem – § 4 odst. 3 ZOPK – budete jej potřebovat ke schválení lesních hospodářských plánů a protokolárnímu předání lesních hospodářských osnov, k odlesňování a zalesňování pozemků nad 0,5 ha a k výstavbě lesních cest a lesních melioračních systémů.
Závazné stanovisko ke kácení – § 8 odst. 6 ZOPK – budete jej potřebovat pro povolení stavebního záměru, na jehož místě se v současnosti nachází dřevina(y) o obvodu kmene měřeného ve výšce 130 cm nad zemí vyššího než 80 cm, resp. o ploše větší 40 m2 u zapojeného porostu dřevin. Týká se to záměrů povolovaných v územním řízení, v územním řízení s posouzením vlivů na životní prostředí, ve společném územním a stavebním řízení nebo společném územním a stavebním řízení s posouzením vlivů na životní prostředí. V ostatních případech se vydává povolení ke kácení ve správním řízení.
Závazné stanovisko ke krajinnému rázu – § 12 odst. 2 ZOPK – potřebujete jej k umisťování a povolování staveb, jakož i jiným činnostem, které by mohly snížit nebo změnit krajinný ráz.
Souhlas k činnosti v ochranném pásmu zvláště chráněného území – § 37 odst. 2 ZOPK – potřebujete jej k záměru situovanému do ochranného pásma zvláště chráněného území (vyjma CHKO, ta ochranné pásmo nemá), pokud jde o následující činnosti:
- umisťování, povolování nebo provádění staveb,
- změny způsobu využití pozemků,
- terénní úpravy,
- změny vodního režimu pozemků nebo nakládání s vodami,
- použití chemických prostředků
- změny druhu pozemku
- zemědělskému hospodaření, pokud by tím docházelo k překročení ekologicky únosného režimu přísunu živin do půdy, zejména draslíku, dusíku a fosforu,
- odstraňování odpadů
Závazné stanovisko k některým činnostem v CHKO a NP – § 44 odst. 1 ZOPK – potřebujete jej pro záměr na území CHKO (mimo zastavěné území obcí v IV. zóně a zastavěné území měst) či NP, pokud vyžaduje:
- ohlášení stavby
- územní rozhodnutí
- územní souhlas
- stavební povolení
- rozhodnutí o změně užívání stavby
- kolaudační souhlas, je-li spojen se změnou stavby
- povolení k odstranění stavby či k provedení terénních úprav podle stavebního zákona
- povolení k nakládání s vodami a k vodním dílům
- souhlas podle vodního zákona
Souhlas k činnostem v bližších ochranných podmínkách – § 44 odst. 3 ZOPK – v některých zvláště chráněných územích může být Vámi zamýšlená činnost vázána na předchozí souhlas. Tyto činnosti jsou stanovovány individuálně pro každé zvláště chráněného území a informaci o nich naleznete prostřednictvím vyhledávání vyhlašovací dokumentace daného území v digitálním registru Ústředního seznamu ochrany přírody.
Souhlas k činnostem v ochranném pásmu památných stromů – § 46 odst. 3 ZOPK.
Závazné stanovisko ke zvláště chráněným druhům – § 56 odst. 6 ZOPK.
Souhlas ke zřizování a rušení veřejně přístupných účelových komunikací, stezek a pěšin mimo zastavěné území – § 63 odst. 1 ZOPK.
Závazná stanoviska k řízením dle zákona o myslivosti – § 77 odst. 3 ZOPK.
Pro informace o specificích závazných stanovisek v rozsahu kompetence správy národního parku, se prosím obraťte na správu příslušného národního parku.
V jakém území se mám obracet na AOPK ČR?
AOPK ČR je k této životní situaci na úseku ochrany přírody příslušná ve svém území, tedy kdekoliv na území chráněných krajinných oblastí vyjma CHKO Labské pískovce a CHKO Šumava a dále kdekoliv na území národních kategorií maloplošných zvláště chráněných územích (národní přírodní rezervace, národní přírodní památka) a jejich ochranných pásem mimo národní parky a vojenské újezdy.
V ostatních územích najdete detailnější informace na Portálu občana:
- Služba S7512 - Souhlas k činnostem a zásahům podle zákona a podle bližších ochranných podmínek zvláště chráněného území
- S372 - Souhlas z hlediska krajinného rázu
- S7527 - Souhlas k činnostem v ochranném pásmu zvláště chráněného území s výjimkou chráněné krajinné oblasti
- S7488 - Souhlas k činnostem v ochranném pásmu památného stromu
- S7522 - Závazné stanovisko k zásahu do významného krajinného prvku
Náležitosti žádosti
Závazné stanovisko vydává AOPK ČR pouze na žádost. V žádosti musí být uvedeno:
- vaše úplná identifikace - jméno, příjmení, datum narození a místo trvalého pobytu, popřípadě jiná adresa pro doručování, resp. jméno, IČO a adresa sídla, žádáte-li jako podnikatel
- plná moc, pokud se necháváte zastupovat
- označení AOPK ČR, jakožto orgánu ochrany přírody, který žádáte
- musí z ní být patrné, o co přesně žádáte (závazné stanovisko dle konkrétního § - vizte výše)
- musí v ní být dostatečně specifikován záměr (ideální je přiložit projektovou dokumentaci záměru, pokud projektová dokumentace není zpracována, pak byste měli záměr co nejpřesněji popsat; vždy jej musíte přesně lokalizovat)
- váš podpis.
Dokumenty:
Žádost lze poslat poštou, podat ústně do protokolu nebo zaslat prostřednictvím datové schránky.