​​​​​​Chráněná krajinná oblast je bohatá nejen na výskyt hub, ale i lišejníků, což jsou symbiotické organismy složené z hub a zelených řas či sinic. Lišejníky jsou velmi odolné vůči různým přírodním extrémům, jako je např. chlad a sucho. Většina z nich je ale vysoce citlivá ke znečištění životního prostředí.

 

V Orlických horách rostou jak běžné, tak i vzácné druhy. Velká část vzácných lišejníků byla nalezena v přírodní rezervaci Zemská brána. Lišejníky se zde vyskytují nejen na borce stromů, ale i na skálách a balvanech na březích Divoké Orlice.

Svět lišejníků je plný barev, tvarů a neobvyklých struktur. Mezi jedny z nejvzácnějších lišejníků rostoucích v Orlických horách patří kriticky ohrožené cyfélium špinavé, které je typické pro zachovalé horské lesní porosty. Na březích řek roste na vodou ostříkávaných kamenech vzácný lišejník Phaeophyscia endococcina. V prosvětlených smíšených a listnatých lesích vás na hladké kůře listnáčů jistě zaujme čárnička psaná, jejíž černé plodnice vytvářejí na šedé korovité stélce hadovitě protažené a bohatě větvené složité ornamenty připomínající písmo.

​​​​Autor fotografií: Josef Halda

Artonie tmavá.
Bacidia carneoglauca.
Biatora bílá.
Biatora efflorescens.
Calicium salicinum.
Čárnička psaná.
Cyfélium špinavé.
Dutohlávka okrozelená.
Dutohlávka prstitá.
Hávnatka obetkaná.
Mapovník hnědočerný.
Mísnička korová.
Mísnička práškovitá.
Phaeophyscia endococcina.
Placynthiella icmalea.
Prášenka blanitá.
Stužkovec pomoučený.
Svíčníček žloutkový.
Šálečka kamenomilná.
Terčovka lesklá.