null Račí mor se rozšířil do CHKO

AOPK ČR, Správa CHKO Žďárské vrchy

Račí mor se rozšířil do CHKO Žďárské vrchy

21. 8. 2024

Naplnily se tak prognózy odborníků, že račím morem jsou ohroženy lokality s výskytem raka říčního ve vzdálenosti do 20 km od místa dřívějšího výskytu nákazy.

Ve východní části Kraje Vysočina se v červnu 2024 objevila dvě ohniska výskytu račího moru – na potoce Nedvědička u obce Věžná a na Chlébském potoce v obci Chlébské. Koncem července byl navíc hlášený velký úhyn raků na potoce Bobrůvka u Nového Města na Moravě. I zde byl bohužel račí mor potvrzen.

Krajská veterinární správa proto ve spolupráci s Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK ČR) opět odebrala vzorky uhynulých raků a po potvrzení nákazy vydala na všechny tři toky mimořádné veterinární opatření s cílem minimalizovat riziko rozšiřování račího moru na další místa.

Opatření se týká zákazu přemisťovat ryby a ostatní vodní živočichy z ochranného pásma a vypouštět je na jiných místech. Rybáři a další osoby, které jakkoli přijdou do styku s vodními organismy z těchto lokalit nebo do kontaminované vody vstupují, jsou povinny provést mechanickou očistu a dezinfekci všech věcí a pomůcek použitých při manipulaci s těmito organismy. Při důsledném dodržování těchto pokynů se významně sníží nebezpečí přenosu onemocnění na další vodní plochy. 

Ochranné pásmo je vymezené od bezejmenného přítoku Bobrůvky pod silnicí spojující Vlachovice s Rokytnem až pod obec Petrovice, kde se do Bobrůvky vlévá Slavkovický potok. Zde umístili pracovníci AOPK ČR varovné tabulky s informacemi o nákaze a o uvedených opatřeních.

Zdrojem račího moru jsou nepůvodní druhy raků ze Severní Ameriky, které jsou vůči této nákaze odolné (na rozdíl od evropských raků). Na Žďársku se v posledních letech invazně šíří především rak signální. Rakům na těle roste plíseň a do vody uvolňuje pohyblivé spory, jimiž se rozmnožuje. Spory mohou přežívat ve vodě týdny až měsíce. Účinný prostředek na léčbu neexistuje.

V CHKO Žďárské vrchy onemocnění postihuje především kriticky ohroženého raka říčního. Ten je kriticky ohrožený a kvůli tomuto onemocnění hyne. Oba druhy jsou si podobné, rak signální má světlé skvrny na klepetech. S jistotou je od sebe dokáží ovšem rozeznat pouze odborníci.

K šíření račího moru mohou neúmyslně přispět i ti, kteří v dobré víře raky zachraňují z vyschlých potoků. S našimi raky tak na jiná místa omylem přenesou i ty americké, a tak se nákaza šíří dál. Také proto je dodržování přísných hygienických opatření tak důležité. Prosíme proto veřejnost, aby se do podobných „záchran“ nepouštěla.

Nákaza byla objevena už vloni v říjnu na říčce Bystřici – viz aktualita.

Uhynulý rak říční.
Říčka Bobrůvka.
Uhynulý jedinec raka říčního.