Péči o národní přírodní památku Na požárech ocenila řada rostlin a živočichů - Český les
null Péči o národní přírodní památku Na požárech ocenila řada rostlin a živočichů
Péči o národní přírodní památku Na požárech ocenila řada rostlin a živočichů
30. 11. 2023
Ke vzácným obyvatelům - mravenci rašelinnému nebo perleťovci severnímu - nově přibyl střevlík Ménétriésův. To jsou výsledky šestiletého projektu velkoplošného obnovního managementu vyřezávek náletů a kosení v národní přírodní památce a evropsky významné lokalitě Na požárech v chráněné krajinné oblasti Český les.
„O národní přírodní památku pečujeme od roku 2006. Když byla zařazena mezi evropsky významné lokality, znamenalo to rozšíření péče na mnohem větší plochu. Během rozsáhlého projektu obnovy hrazeného z Operačního programu Životní prostředí odtud byly odvezeny stovky tun posekané travní a dřevní hmoty,“ popisuje Zuzana Blažková, zooložka z Agentury ochrany přírody a krajiny ĆR.
Území o rozloze necelých 80 hektarů se nachází u zaniklé obce Jedlina v okresu Tachov. Chrání pestrou mozaiku rašelinných, slatinných a pcháčových luk, smilkových trávníků s roztroušenými porosty křovitých vrb a solitérních smrků. Po spuštění železné opony, po odsunu lidí, kteří zde hospodařili, louky zarostly křovinami a hromadily se tu odumřelé části rostlin. Do půdy se dostalo velké množství živin. Převládly tu konkurenčně silné druhy trav a bylin. Slabší druhy, jako například orchideje, proto neměly dostatek prostoru pro život. Přesto se zde zachovaly stovky vzácných druhů rostlin a živočichů.
„Proto, aby z krajiny vzácné druhy definitivně nezmizely, louky pravidelně kosíme, paseme, vyřezáváme náletové dřeviny, likvidujeme invazní rostliny a na některých místech narušujeme travní drn, aby se zde mohla uchytit semínka těch rostlin, které v zapojeném porostu nemají šanci. Průzkumy naznačují, že cílená péče o národní přírodní památku Na požárech zdejší přírodě prospěla. Od příštího roku proto chystáme navazující projekt,“ dodává Zuzana Blažková.