Setkání příznivců Slavkovského lesa - Slavkovský les
Aktuality a akce
null Setkání příznivců Slavkovského lesa
Setkání příznivců Slavkovského lesa
8. 3. 2022
V pátek 1. dubna od 16:00 se koná po dvou letech omezení výroční akce s přednáškami o naší přírodě a krajině. Při “Setkání příznivců Slavkovského lesa” na Správě CHKO Slavkovský les v Mariánských Lázních si lze poslechnout novinky a zajímavosti z mapování, průzkumů a objevů v přírodě našeho regionu za uplynulé období. Po dvou přednáškových blocích následuje společenská část večera s volnou zábavou a drobným občerstvením. Program je určen pro každého, koho baví naše příroda a chce se o ní dozvědět více.
“Naše tradiční setkání tentokrát otevře přednáška Petra Jiskry z našeho regionálního pracoviště, který představí novou přírodní rezervaci Karlův hvozd vyhlašovanou k ochraně zachovalých bukových lesů v okolí Karlových Varů,” říká Jindřich Horáček, vedoucí Správy CHKO Slavkovský les. “Program pokračuje příspěvkem Zdeňka Janovského z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, jež nám ukáže další zajímavý aspekt jeho dlouholetého výzkumu na našich čertkusech lučních, a Vladimíra Melichara, který předloží své výsledky ze sledování obojživelníků v evropsky významné lokalitě Bečovské lesní rybníky,” zve Přemysl Tájek, hlavní organizátor setkání. První blok přednášek uzavírá odhalení, co prozradily zpětné odchyty vzácné vážky běloústé v přírodní památce Na Vážkách, od Pavly Tájkové.
“Myslím, že největším lákadlem jsou přednášky ve druhém bloku. Jana Kulichová z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy a Markéta Gabriela Soukupová z Botanického ústavu Akademie věd ČR zkoumaly minerální prameny Slavkovského lesa doslova pod mikroskopem. Objevily svět vzácných rozsivek a uložených pylových zrn, které nám mohou pomoci odhalit minulost zdejších minerálních pramenů. Ale také dát doporučení praktické ochraně přírody, jak se o naše přírodní minerální prameny starat,” přibližuje Přemysl Tájek. Ve Slavkovském lese je významná populace chráněné borovice blatky, která roste pouze na rašeliništích ve střední Evropě. Je však ohrožena kůrovcem. “V prezentaci Tomáše Fialy, lesníka Správy CHKO Slavkovský les, se dozvíme, jak je to s její budoucností. V závěru se v příspěvku Libora Hejla a Martina Bartůška seznámíme s nálezy zajímavých a vzácných druhů hub v přírodní rezervaci Prameniště Teplé a v přírodní památce Čertkus,” doplňuje Přemysl Tájek.
Vstup na akci je zdarma. Na setkání s vámi se těší organizátoři akce – pracovníci Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky, regionální pracoviště Správa CHKO Slavkovský les.
1. blok:
16:00–16:10 PETR JISKRA (AOPK ČR, RP Správa CHKO Slavkovský les)
Karlův hvozd – nová přírodní rezervace ve Slavkovském lese
16:15–16:35 ZDENĚK JANOVSKÝ (Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy v Praze)
O květních snětích a jak si osedlaly čertkus
16:40–16:50 VLADIMÍR MELICHAR (Pila)
Výsledky sledování obojživelníků v evropsky významné lokalitě Bečovské lesní rybníky
16:55–17:10 PAVLA TÁJKOVÁ (AOPK ČR, RP Správa CHKO Slavkovský les)
Kolik lítá vážek v rezervaci Na Vážkách? aneb co nám prozradily výsledky zpětných odchytů vzácné vážky běloústé
2. blok:
17:20–17:40 JANA KULICHOVÁ (Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy v Praze)
Vzácné rozsivky nalezené v minerálních pramenech Slavkovského lesa
17:45–18:00 MARKÉTA GABRIELA SOUKUPOVÁ (Botanický ústav Akademie věd ČR)
Paleoekologický průzkum v okolí vybraných minerálních pramenů Slavkovského lesa
18:05–18:15 TOMÁŠ FIALA (AOPK ČR, RP Správa CHKO Slavkovský les)
Ohrožují kůrovci středoevropský endemit borovici blatku?
18:20–18:30 LIBOR HEJL A MARTIN BARTŮŠEK (Mykologický klub Nezvěstice)
Zajímavé nálezy hub v PR Prameniště Teplé a PP Čertkus
Autoři fotografií: Přemysl Tájek, Josef Mottl