null Opatření proti šíření račího moru na Vysočině

AOPK ČR, ústředí

Opatření proti šíření račího moru na Vysočině

17. 7. 2024

Na potoce Nedvědička u obce Věžná a na Chlébském potoce v obci Chlébské se v červnu objevila dvě ohniska výskytu račího moru.

Krajská veterinární správa ve spolupráci s AOPK ČR odebrala vzorky uhynulých raků a nákazu potvrdila. Pro oba toky bylo vydáno mimořádné veterinární opatření s cílem minimalizovat riziko rozšiřování račího moru na další území. Již loni v říjnu bylo objeveno jedno ohnisko na říčce Bystřici.

Opatření se týká zákazu přemisťovat ryby a ostatní vodní živočichy z ochranného pásma a vypouštět je na jiných místech. Rybáři a další osoby, které jakkoli přijdou do styku s vodními organismy z těchto lokalit nebo do kontaminované vody vstupují, jsou povinny provést mechanickou očistu a dezinfekci všech věcí a pomůcek použitých při manipulaci s těmito organismy. Při důsledném dodržování těchto pokynů se významně sníží nebezpečí přenosu onemocnění na další vodní plochy. 

Ochranné pásmo bylo vymezeno od obce Rožná po obec Pernštejn pro potok Nedvědička a od PR Údolí Chlébského potoka po hranici Kraje Vysočina u soutoku potoka s řekou Svratkou  pro Chlébský potok. Pracovníci Agentury ochrany přírody a krajiny ČR zde rozmístili varovné tabulky s informacemi o nákaze a o vydaných opatřeních.  

V místech, kde se račí mor prokázal, žije rak signální  – invazní druh ze Severní Ameriky  – a náš původní rak říční. Ten je kriticky ohrožený a kvůli tomuto onemocnění hyne. Oba druhy jsou si podobné, rak signální má světlé skvrny na klepetech.

Račí mor je parazitální onemocnění, které je pro naše druhy raků smrtelné. Nákaza se k nám dostala s nepůvodními severoamerickými raky, kteří jsou vůči patogenu odolní. Účinný prostředek na léčbu neexistuje. Plíseň se rozrůstá rakům po krunýři a do vody uvolňuje pohyblivé spory. Ty mohou přežívat ve vodě týdny až měsíce a dokáží přečkat i období sucha. K šíření račího moru mohou neúmyslně přispět i ti, kteří v dobré víře raky zachraňují z vyschlých potoků. S našimi raky tak na jiná místa omylem přenesou i ty americké, a tak se nákaza šíří dál. Také proto je dodržování přísných hygienických opatření tak důležité.

Pokud máte podezření na račí mor nebo jste objevili uhynulé raky (oblast Vysočiny), kontaktujte Agenturu ochrany přírody a krajiny ČR:

  • Jana Matrková, tel.: 601 591 200
  • Josef Havelka, tel.: 724 327 047

Pro ostatní oblasti kontaktujte příslušné regionální pracoviště.

Foto: Archiv AOPK ČR

Pohled na dva v řece ležící mrtvé raky nakažené račím morem.

Uhynulí raci po nákaze račím morem, foto archiv AOPK ČR.

Dvě pracovnice Agentur ochrany přírody a krajiny ČR připevňují na strom cedulku s informacemi o výskytu račího moru.

Pracovnice AOPK ČR rozmisťují cedule s informacemi o výskytu račího moru, foto archiv AOPK ČR.