Pro invazní nepůvodní druhy z unijního seznamu, které jsou v daném členském státě EU široce rozšířené, je podle nařízení č. 1143/2014 nutné zavést regulační opatření. To má za cíl minimalizovat dopad druhů na biologickou rozmanitost, lidské zdraví a hospodářství. Priorita opatření se stanovuje na základě míry rizik a poměru mezi náklady a přínosy a potřeb jednotlivých států. Podoba opatření se tak liší a regulační opatření zahrnují jak základní úkony k omezení růstu populace či odstranění jedinců v místě nejvýznamnějších dopadů, tak intenzivnější zásahy. Součástí opatření k regulaci může být i dočasné komerční využití široce rozšířených druhů za předpokladu odpovídající kontroly, aby se zabránilo jejich dalšímu šíření.

Plánování regulace v ČR je zajišťováno prostřednictvím tzv. zásad regulace. Ty formulují koncepci přístupu k druhu a jeho regulaci na celostátní úrovni. V návaznosti na zásady regulace je upřesňován postup na regionální úrovni místně příslušnými orgány ochrany přírody (krajské úřady, Správy NP, AOPK ČR, újezdní úřady) formou opatření obecné povahy. Zde je pak konkrétně specifikováno, kde a s jakou intenzitou je provádění regulace potřebné a účinné. Na opatření k omezení dopadů invazních nepůvodních druhů nebo jako jejich součást mohou navazovat také kroky obnově či zvýšení odolnosti dotčených ekosystémů.

Zásady regulace vypracovává MŽP, a to na základě vyjádření společné komise pro invazní a nepůvodní druhy. MŽP návrh zásad regulace zveřejňuje na svých internetových stránkách a každý může k návrhu zaslat připomínky do 60 dnů od jeho zveřejnění. Schválené zásady regulace jsou postupně zveřejňovány na stránkách MŽP a také zde:

ZR - bolševník velkolepý (vydáno 21. 7. 2023)

ZR - pajasan žláznatý (vydáno 21. 7. 2023)

ZR - klejicha hedvábná (vydáno 24. 7. 2024)

ZR - netýkavka žláznatá (vydáno 24. 7. 2024)