Odebírat RSS

null Chovatelé Operační program Životní prostředí financování zabezpečení stád útoky vlkem

AOPK ČR, Regionální pracoviště Vysočina

Chovatelé z Vysočiny se dozvěděli, jak z Operačního programu Životní prostředí financovat zabezpečení stád před útoky vlkem

29. 10. 2024

Na semináři byly také prezentovány různé způsoby zabezpečení hospodářských zvířat a účastníci se během exkurze podívali na chov ovcí s využitím pasteveckého psa.

Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, Regionální pracoviště Vysočina, pořádala ve čtvrtek 10. října 2024 odborný seminář z Operačního programu (OPŽP) Životní prostředí 2021–2027 na téma ochrany hospodářských zvířat před útoky vlka a možnosti financování preventivních opatření. Určený byl zejména pro chovatele hospodářských zvířat. 

Seminář uvedl Václav Hlaváč z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK ČR), který posluchačům vysvětlil, jak se vlci na Vysočinu rozšířili [1]. Současně informoval o nejnovějších poznatcích z této oblasti. Trvalý výskyt byl totiž potvrzen i ve východní části chráněné krajinné oblasti (CHKO) Žďárské vrchy a velmi pravděpodobný je též v CHKO Železné hory.

Jindřiška Jelínková z AOPK ČR, která koordinuje Program péče o vlka obecného, představila možnosti, které mohou chovatelé využít pro ochranu svých stád. Zdůraznila důležitost spolupráce mezi samotnými chovateli a že je vhodné, aby způsoby zabezpečení všech chovů v oblasti byly obdobné a podle standardu Ochrana hospodářských zvířat před útoky velkých šelem

Další prezentující byl Tomáš Bartůšek, který na regionálním pracovišti AOPK ČR řeší žádosti z OPŽP. Tento program umožňuje chovatelům čerpat dotaci na prevenci škod. Lze ji použít na různá opatření – mobilní či pevné ohradníky, pořízení pasteveckého psa, plašiče, fotopasti aj. nebo jejich kombinaci. Ze zkušeností se ukazuje, že nejefektivnější je používání dobrého ohradníku spolu s pasteveckým psem nebo změny pastevní plochy v nepravidelných cyklech.

Součástí semináře byla i exkurze u chovatele na jihovýchodním okraji CHKO Žďárské vrchy, kde se účastníci dozvěděli o praxi chovu ovcí s využitím pasteveckého psa, finančních nárocích na pořízení a chov. Všichni se přesvědčili, jak pes ve stádu funguje, a že sehrává nezastupitelnou roli při jeho ochraně.

Během setkání se živě diskutovalo a padlo i mnoho dotazů. Informace a podněty od chovatelů hospodářských zvířat jsou klíčové v hledání řešení bezproblémového soužití s vlky a dalšími velkými šelmami. Protože i pro ochranu přírody je v některých oblastech pastva nejlepším opatřením pro zachování místní biodiverzity.

Odkazy na dotační weby: 
Portál finance pro přírodu a krajinu
Operační program Životní prostředí

Poznámka:
[1] Díky spolupráci s polskou neziskovou organizací Fundacija SAVE Wildlife má AOPK ČR k dispozici jedinečná data z putování vlka Gagata, který se i se samicí v roce 2023 usadil v západní části CHKO Žďárské vrchy. Loni i letos tam také vyvedli mláďata. 

Foto: Petr Piechula

Kavkazští pastevečtí v ohradě.
Účastníci semináře na exkurzi u chovatele ovcí.
Účastníci semináře sledují výklad přednášejícího.