Vyšlo podzimní číslo časopisu Ochrana přírody 2024
Aktuality, akce a tiskové zprávy
null Vyšlo podzimní číslo časopisu Ochrana přírody 2024
Vyšlo podzimní číslo časopisu Ochrana přírody
29. 10. 2024
Dozvíte se, jak probíhala forenzní rekonstrukce lebky ženy, která byla nalezena roku 1881 v Mladečských jeskyních. Pomyslně navštívíte jeskyni Na Turoldu, která je největším jeskynním systémem v jurských vápencích na našem území a před dvaceti lety byla zpřístupněna veřejnosti. Dočtete se zajímavosti o mapování Javoříčských jeskyní. První mapa, která se pokusila šířeji zachytit zdejší krasové jevy, pochází z roku 1931 a nedávno byl celý systém znovu zmapován za použití moderních metod. O tom, co to znamená být speleologem, vypráví v obsáhlém rozhovoru Vratislav Ouhrabka, který vás také zavede do gruzínských jeskyní, na jejichž průzkumech se podílejí i čeští jeskyňáři.
Ale časopis se nevěnuje jen jeskyním. Vladimír Zatloukal s kolegy se zaměřují na uplatnění nepůvodních dřevin při adaptaci lesa na klimatickou změnu. Konstatují, že pokud se klimatické prognózy naplní, lze v horizontu 20–40 let očekávat značné změny v zastoupení dřevin v našich lesích, kdy se zvýší zejména podíl dubů a pěstování většiny dalších hospodářských dřevin se přesune do vyšších poloh.
Soustava Natura 2000 u nás brzy oslaví dvacetiny a k péči o jednotlivé lokality významně přispěl projekt Zajištění plánovací dokumentace pro lokality národního významu. Zaměřil se nejen na přípravu souhrnných doporučených opatření, ale i na vyhodnocení, jak se promítají do další plánovací dokumentace a především praxe.
Sokoli se postupně vracejí do naší přírody a jednou z oblastí, kde se jim daří je chráněná krajinná oblast Moravský kras. Po půlstoletí trvající přestávce tady znovu zahnízdili v roce 2016 a od té doby tu hnízdí pravidelně. Zajímavosti o jejich životě se dozvíte z článku Antonína Krásy.
Petr Mach a Vlasta Škorpíková se zamýšlejí na tím, zda jsou potřeba změny v oblasti druhové ochrany. Jejich vlastní zkušenosti úředníků krajského úřadu dokládají, že chránit každého jedince má význam u málopočetných druhů, u těch početnějších je třeba zaměřit se na celé populace a jejich stanoviště. K tomu koneckonců směřuje i připravená novela zákona o ochraně přírody a krajiny.
Možnostem uplatnění genomiky, čili studia téměř celé genetické informace jedinců, do praktické ochrany přírody se věnuje článek Genomika v ochraně hmyzu. Jeho autoři vysvětlují, že genomické metody mohou pomoci určit příčiny úbytku některých druhů hmyzu, který přežívá jen v izolovaných populacích. Genomika pak může například odhadnout, kolik jedinců je potřeba na úspěšnou repatriaci.
Zcela jiné téma otvírá článek Výroba energie z obnovitelných zdrojů a převažující veřejný zájem. Vzhledem k tomu, že se připravuje návrh zákona o urychlení využívání obnovitelných zdrojů energie, který by měl vymezit takzvané akcelerační zóny se zjednodušenými povolovacími postupy, jedná se o téma mimořádně aktuální.
Přejeme zajímavé čtení.