Lužní lesy
ROZMANITOSTI PŘÍRODY
Dříve byly lužní lesy v naší přírodě zcela běžné. Vysoušením celých oblastí a napřimováním toků kvůli intenzifikaci zemědělského hospodaření v minulých dekádách se tento přírodní biotop stal ohroženým. Lužní lesy jsou přitom jedním z nejproduktivnějších biotopů srovnatelným s tropickými deštnými lesy. Luhy se vyznačují vysokou hladinou spodní vody a periodickým zaplavováním. Takové podmínky nejsou vhodné pro všechny druhy rostlin, proto v lužních lesích nacházíme charakteristické dřeviny a byliny snášející pravidelné i dlouhodobé zamokření. Jsou také domovem mnoha vzácných a ohrožených druhů živočichů, které nikde jinde nenajdeme.
Význam lužních lesů je dán zejména jejich velkou schopností zadržet vodu v krajině. Obnova zaniklých mokřadů a podpora vzniku nových je proto velmi důležitá. Pomůže vrátit vodu do krajiny, ze které by se jinak rychle vytratila.
Jedním z nejkrásnějších a nejrozsáhlejších oblastí, kde můžeme navštívit lužní les je soutok řeky Moravy a Dyje na jižní Moravě. Území je součástí evropské sítě chráněných území (soustava Natura 2000), a to evropsky významné lokality Soutok – Tvrdonicko. V současné době plánujeme toto unikátní území k vyhlášení za zvláště chráněné.
Chráněná krajinná oblast Litovelské Pomoraví s přirozeně meandrujícím tokem řeky Moravy nebo chráněná krajinná oblast Poodří s údolní nivou řeky Odry se systémem ramen a tůní patří také k místům, které stojí za to navštívit. Přijet sem můžete celoročně, ale nejkrásnějším obdobím je bezesporu jaro.